Şömine Evinizin en özel Köşesidir

Evlerimiz, iş yerlerimiz ya da yaşadığımız diğer alanlarımız sürekli olarak gelişim halindedir. Bundan 4 yıl önce inşa edilen daireler ile, günümüzde inşa edilen dairelere baktığımızda dahi; aralarında çok büyük farkların ve gelişmelerin olduğunu görmekteyiz. Lakin, tüm bu gelişmelerin yanı sıra öyle bir unsur var ki; tarihten önce ki dönemlere kadar dayanan tarihi ile her daim insanların tercihi olmuştur. Peki, nedir bu unsur? Tabii ki şömine. Milattan önceki dönemlerde insanların ateşi kontrol edebilmek, belli bir alan içerisinde rahatça kullanmak adına seçtiği bu yöntem, 30 yıl öncesinde lüks evlerde karşımıza çıkmış, köylerde sıkça kullanılır bir hale gelmiş; günümüzde ise, neredeyse her evde ya da balkonda var olan bir unsur haline gelmiştir, Şömine Evinizin En Özel Köşesidir.

Kendine has basit bir yapısı bulunan bu unsur; evlerimizde duvarların içerisine gömülü bir şekilde bulunmaktadır. Duvar içerisinde gömülü olan temelde basit bir şekilde içerisinde ateş yakma şansımızın olduğu ve düz bir baca sayesinde içerisinde oluşan dumanı dışarı atan oldukça sade bir sistemdir. Fakat, bu sade tasarım ile yetinmeyen insanoğlu, doğal gaz ile çalışan şeklini, elektrik ile çalışan modelini ya da sadece görsel açıdan şık bir tasarım ile kullanımı mümkün olan şekillerini de üretmiş durumdadır. Fakat, bu seçenekler genelde pek fazla tercih edilmez. Bunun en temel nedeni ise insanların gerçekten odun ile ateş yakarak, evlerinde o tadı yaşamak istemeleridir. Malum, bu durumun bir kültürü olduğunu dahi söylemek yanlış olmaz. Örneğin, soğuk kış gecelerinde şömine karşısında sevgiliniz ile oturmak, bundan 20 yıl öncede var olan romantik bir unsur iken, günümüz de de oldukça etkili romantik ortamlardan biri olmaktadır. Ya da, balkonlarında var olan şömine ile diledikleri zaman bir şeyler pişirmek isteyen, doğal olarak daha tat veren besinleri kızartıp yemek isteyen insanların sayısı da bir hayli fazladır. Bu nedenle de, bir çok kişi sadece dekoratif açıdan kullanmak yerine, yıllardır süregelen şekilde faydalanmak isterler. Üstelik, sadece ısınma amacı ile dahi kullanan ve şömine dışında ek bir ısınma seçeneğini tercih etmeyen daireler dahi söz konusudur.

Evinizin İçerisinde Farklı Bir Şömine Köşesi

Şöminelerin yer aldığı alanlar, genelde farklı ve özel bir köşe olarak tasarlanır. Şömine karşısında güzel bir koltuk ya da sandalye, hemen önünde ufak bir çıkıntı ve çıkıntı etrafında bir kaç ufak süs… Yani, evin standart yapısının dışında; özel bir şark köşesi mantığı ile yapılmış alanlar. Tabii, bu durum en basite indirgenmiş tanımlaması. Bazı kişiler için bu kültürün ve görüntünün önemi çok daha fazladır. Bu nedenle de, özel olarak dekoratif çalışmalar yapmakta; evlerinde çok daha özel bir şekilde şömine köşeleri yaptırmaktadırlar. Malum, bu unsur temelinde içe gömülü basit bir ateş yakma alanıdır. Fakat, yapılan dekoratif çalışmalar ve eklemeler ile çok daha mükemmel, şık, özel bir görüntü elde edilmektedir. Herhangi bir ateş yakılmasa ya da bu amaçla kullanılmasa dahi, ev içerisinde özel bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır.

Ayrıca, yakma esnasında da herhangi bir zorluğu olmaması; şömine hususunda üretilmiş bazı temel malzemeler ile, dilediğiniz an yakabilme şansınızın olması, herhangi bir sorun yaşamadan sizlere rahat bir biçimde kullanım seçeneği de sunmaktadır. Sizler de, evinizde farklı bir görüntü; şık ve hoş bir ortam yaratmak istiyor iseniz, bu unsuru mutlaka tercih etmenizi öneririz.

Bir Cevap Yazın